Zamieszczam na blogu notki obrazujące moją fascynację Sudetami. Nie ma zamiaru układać ich w logiczny ciąg, ani w żaden sposób łączyć ze sobą. Notki są jak moje myśli - przypominają pijaną małpę skaczącą po drzewie.
Skopiuj CSS
Kategorie: Wszystkie | inne | legendy | ludzie | miejsca | przyroda | wyprawy | zamki | znalezione w necie
RSS
piątek, 27 listopada 2009
Zimowe zmiany w organizacji ruchu

Karkonoski Park Narodowy informuje że, w czasie sezonu zimowego niektóre odcinki szlaków turystycznych - z uwagi na zagrożenie lawinowe i oblodzenie - są zamykane i tym samym niedostępne dla turystyki pieszej i narciarskiej.

We wschodniej części Karkonoszy zamknięte są szlaki:

1. Droga Jubileuszowa na Śnieżkę (znaki niebieskie), od Śląskiego Domu do zejścia szlaku na Kowarski Grzbiet,
2. od Schroniska Nad Łomniczką, przez Kocioł Łomniczki do Śląskiego Domu (znaki czerwone),
3. przez niszę niwalną Białego Jaru (znaki żółte) - w tym czasie wytyczony jest szlak zimowy od górnej stacji wyciągu na Kopę do Strzechy Akademickiej,
4. od Domku Myśliwskiego do Samotni (znaki niebieskie),
5. odcinek szlaku czarnego (Śląskiej Drogi) od tzw. Kaczych dołków do Śląskiego Domu.

W zachodniej części Karkonoszy zamknięte są szlaki:

1. od Schroniska Pod Łabskim Szczytem nad Śnieżne Kotły (znaki żółte) - obowiązuje tyczkowany wariant zimowy od schroniska do czerwonego szlaku granicznego,
2. od Schroniska Pod Łabskim Szczytem przez Śnieżne Kotły do Rozdroża Pod Wielkim Szyszakiem (znaki zielone),
3. odcinek szlaku zielonego (Ścieżka nad Reglami) od górnej stacji kolei linowej na Szrenicę do Mokrej Przełęczy.

piątek, 06 listopada 2009
izerski park ciemnego nieba

 

Pomysł utworzenia parku ciemnego nieba w Górach Izerskich powstał z potrzeby przekazania społeczeństwu wiedzy na temat zanieczyszczenia światłem. Zadanie to ważne, ponieważ wciąż zbyt mało informacji o tym zjawisku dociera do społeczeństwa a przeciwdziałanie zanieczyszczeniu świtałem powinno być uwzględnione w naszych działaniach mających na celu ochronę środowiska naturalnego.

Projekt jest realizowany w ramach Międzynarodowego Roku Astromomi 2009. Izerski Park Ciemnego Nieba jest obszarem transgranicznym, dlatego przy jego utworzeniu współpracowały i nadal współpracują organizacje z Republiki Czeskiej i Polski.

Koncepcja "Projektów izerskich" (PI) narodziła się podczas pierwszej edycji Szkolnych Warsztatów Astronomicznych (SWA) organizowanych w Orlu. Pomysł polegał na połączeniu walorów turystycznych i przyrodniczych Gór Izerskich z edukacją astronomiczną pod wspaniałym, rozgwieżdżonym izerskim niebem. Turystyka górska nie musi wiązać się jedynie z poznawaniem lokalnej przyrody, historii i podziwianiem wspaniałych widoków. Projekty Izerskie poszerzają istniejącą już ofertę turystyczną i edukacyjną o dodatkowe elementy jakimi są: obserwacje astronomiczne za pomocą prostych instrumentów połączone z podziwianiem nieba pełnego gwiazd oraz możliwość odbycia podróży przez przeskalowany Układ Słoneczny. Dodatkowym elementem PI jest projekt parku ciemnego nieba w dolinie Izery, dzięki któremu możliwa byłaby edukacja w zakresie zanieczyszczenia światłem oraz włączenie ochrony ciemności nocnej do istniejącej ochrony przyrodniczej tego obszaru.


za stroną  Izerskiego Parku Ciemnego Nieba

 

sobota, 24 października 2009
Dawno temu w Bolkowie

Znalazłem w necie ciekawe, stare zdjecia Bolkowa.

 

 

Poniżej klip z historją zamku.

 

czwartek, 19 lutego 2009
Śnieżka

 

 

Śnieżka ikroopki

polecam

niedziela, 12 października 2008
Wieża widokowa w Pecu

Zapadła decyzja o budowie wieży widokowej w Pecu. Z poziomu 22 metrów - na takiej wysokości umieszczona zostanie platforma widokowa, doskonale widać bę­dzie Śnieżkę, centrum Pecu i dolinę sięga­jącą do Velkiej Upy. Wieża będzie wznosiła się na wysokość 27 metrów i będzie najwyż­szą konstrukcją tego typu w Karkonoszach. Podobna budowla na pobliskiej Ćernej Horze mierzy 25 metrów, a wieża Śtipanka, na pograniczu Karkonoszy i Gór Izerskich, jest o metr niższa (otwarto ja w 1892 roku i jest uważana za najpiekniejszą) Założenie architektoniczne przewiduje, by wieża zlewała się z otoczeniem. Ażurowa konstrukcja zostanie zbudowana z drewnianych belek i stalowych kątowników. Z metalu będą również schody i poręcze. Prace mają kosztować ok. 5 milionów koron (700 tys. zł). Częściowo sfinansuje je Unia Europejska.

Za unijne pieniądze własną wieżę wido­kową chce mieć też pod jeleniogórska gmina Janowice Wielkie. Diecezja legnicka podaruje samorządowi nieużywaną, ponad 700-letnią zniszczoną dzwonnicę w Radomierzu. Budowla stoi tuż przy drodze krajowej nr 3. Gmina wyremontuje i zaadaptuje ją dla potrzeb turystów. W wieży znajdzie siedzibę punkt informacji turystycznej. Mimo zmiany funkcji budowli, zawieszone w wieży zabytkowe dzwony z niej nie znikną. W porozumieniu zawartym pomiędzy samorządem a kurią zapisano, że nadal będą używane do celów liturgicznych.

Jelenia Góra również myśli o remoncie zaniedbanego „Grzybka”

 
1 , 2 , 3