Zamieszczam na blogu notki obrazujące moją fascynację Sudetami. Nie ma zamiaru układać ich w logiczny ciąg, ani w żaden sposób łączyć ze sobą. Notki są jak moje myśli - przypominają pijaną małpę skaczącą po drzewie.
Skopiuj CSS
Kategorie: Wszystkie | inne | legendy | ludzie | miejsca | przyroda | wyprawy | zamki | znalezione w necie
RSS
środa, 25 maja 2011
Karpacz-Bachus-Sąd pod Lipą

Na miejscu dzisiejszego "Bachusa" przy ulicy Konstytucji 3 Maja od roku 1602 istniała karczma sądowa, będąca przez cały XVIII wiek własnością rodziny Exnerów. Tutaj odbywały się sądy i rozstrzygano spory pomiędzy mieszkańcami wsi. Podobno w owej karczmie zatrzymał się w drodze na Śnieżkę sam   J. W.
Goethe (wrześień 1790). Obecnie istniejący budynek jest znacznie młodszy został wybudowany w 1836 roku. Na jego frontonie są wyrzeżbione dwie postacie - wójta i micha trzymającego kufel piwa.

wójt i mich z piwem

 

Przed karczmą jest oczywiście lipa mierząca w obwodzie ponad 5 metrów, pod którą latem odbywały się procesy.

 

lipa sądowa

Powyżej widok wnętrza karczmy na pocztówce z ok. 1920 r. Obecnie we nętrzu znajduje się malowidło scienne przedstawiające proces karny- prawdopodobnie sprawa toczy się o gęś.

sąd pod lipą

 

sąd pod lipą

 

Nie znalazłem informacji o tym malowidle. Nie potrafię go również umieścić w czasie.

 

 

Wpis napisany z inspiracji i przy wykorzystaniu zdjęć Marka R, któremu serdecznie dziękuję.


środa, 15 grudnia 2010
coś więcej niż restauracja

Zdobyłem ciekawą, jak mi się wydaje, pocztówkę reklamową z Jeleniej Góry. Pokazana jest na niej, wówczas słynna, restauracja Drei Eichen. Obecnie ulica Wolności 140. Jest to na trasie linii tramwajowej z Jeleniej do Cieplic. Jej wyjątkowość związana jest z pojazdami na niej występującymi.

 

Drei Eichen

niedziela, 01 sierpnia 2010
mulawskie wodospady

Bardzo łatwa, przyjemna trasa. Miejsce które waro odwiedzić.

 

wodospady mulawa

 

wodospady mulawa

 

wodospady mulawa

 

wodospady mulawa

wodospady mulawa

 

 

czwartek, 29 lipca 2010
szrenica

Widok z Harrachova na Szrenicę.

szrenica

wtorek, 17 listopada 2009
Bozkovské jaskinie dolomitowe

Jaskine te, jako jedyne w Czechach powstały w wapiennych i kwarcowych dolomitach. Ściany i sufity zdobią stalaktyty najróżniejszych kształtów i barw. We wnętrzu jaskiń znajduje się największe podziemne jezioro w Czechach.

Istnienie komór podziemnych w Bozkovie odkryto zupełnie przypadkowo przy odstrzale w małym kamieniołomie dolomitowym w 1947 r. Od roku 1968 jaskinie są dostępne dla zwiedzających, a w 1999 roku zostały uznane za narodowy zabytek przyrody.  Temperatura w jaskiniach waha się około 7-8°C a zwiedzanie trwa około 45 minut.

Wyprawa do jaskiń może okazać się miłym przerywnikiem w trakcie zbliżającego się białego szaleństwa. Trasa przygotowana jest bardzo dobrze. Uwzgledniono również to, że Polacy tam zaglądają.

 

Bozkovské jaskinie dolomitowe

 

Bozkovské jaskinie dolomitowe

Bozkovské jaskinie dolomitowe

Bozkovské jaskinie dolomitowe

Bozkovské jaskinie dolomitowe

Bozkovské jaskinie dolomitowe

 

 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 13