Zamieszczam na blogu notki obrazujące moją fascynację Sudetami. Nie ma zamiaru układać ich w logiczny ciąg, ani w żaden sposób łączyć ze sobą. Notki są jak moje myśli - przypominają pijaną małpę skaczącą po drzewie.
Skopiuj CSS
piątek, 17 września 2010
zamek na chojniku

Pocztówek z Chojnikiem jest wiele. Niektóre z nich już prezentowałem. Tym razem pocztówka ze stęplem z 1906 roku zamku.

Zamek Chojnik Kynast

 

Zamek Chojnik Kynast

poniedziałek, 25 stycznia 2010
Siedlęcin

Postanowiłem odświeżyc wpis o wieży w Siedlęcinie.

poprzedni tu

 

wieża rycerska siedlęcin

 

wieża rycerska siedlęcin

 

wieża rycerska siedlęcin

piątek, 24 października 2008
Zamek Chojnik - Burg Kynast

burg Kynast Zamek Chojnik

 

Stara pocztówka pełna treści.

 

czwartek, 23 października 2008
Pałac Wojanów
Wcześniejsze nazwy miejscowosci to
1281 Schyldauwe, Schildau,1286 Schildow, 1289 Sildow, 1305 de Syldow, 1361 Sildau, 1521 Schilda, Schildav, 1596 Schildau, 1668 Schildaw, 1726 Schildau, 1945 Szydłów, óstrzeszów, 1947 Sarbiewo i ostatecznie Wojanów
 
 
 
 
wojanów PaLac - plan
 
 
Kompleks pałacowo-parkowy w Wojanowie to przykład ścisłego związku pomiędzy architekturą a krajobrazem, charakterystycznego dla romantyzmu I poł. XIX wieku. Atrybucja tego założenia nie budzi żadnych kontrowersji. Park krajobrazowy powstał w latach 30-tych XIX wieku i został przekształcony ok. połowy tego stulecia przez Petera Lenné (1789-1866), architekta króla pruskiego. Park wojanowski wykazuje cechy charakterystyczne dla twórczości tego architekta:
- udział dużych powierzchni trawnikowych
- dalekie widoki z ogrodu na otaczający krajobraz
- malowniczy układ zadrzewienia
Wojnowski park został powiązany z architekturą pałacu (jak już wcześniej wspomniano) zgodnie z wymogami dotyczącymi kształtowania modnych wówczas, romantycznych założeń pałacowo-parkowych. Ów wzajemny związek w tym omawianym przypadku wyraził się m.in. przez wprowadzenie rozległego ogrodowego tarasu, który wraz z architekturą oranżerii stanowił architektoniczną granicę parku krajobrazowego. Ponadto na płaskim dachu wieżowej klatki schodowej w elewacji frontowej umieszczono drugi widokowy taras, z którego można objąć wzrokiem dużą część doliny Bobru wraz z zamykającymi ją łańcuchami wzgórz i Janowickich Rudaw. Wspaniały widok roztacza się również z najwyższych kondygnacji narożnych alkierzowych wież. Dawniej można było z nich podziwiać główne pasmo Karkonoszy, obecnie już niewidoczne, zasłonięte przez wysokie drzewa łomnickiego parku i nasyp z drogą prowadzącą do Krogulca. 
 
Małgorzata Ciołek - ROMANTYCZNA REZYDENCJA W WOJANOWIE I JEJ TWÓRCY:
FRYDERYK A. STUELER I PETER J. LENNÉ.
 
 
 
 
 
wojanów
środa, 22 października 2008
Pałac Bobrów - Boberstein

Wcześniejsze nazwy to - (1592 r.)Boberstain, (1668 r.)Boberstein.

Obecnie część Wojanowa.

Pałac Wojanów – Boborów  wznosi się nad lewym brzegiem rzeki Bóbr. Ukryty wśród drzew jest mało widoczny z drogi. Drogę do niego otwiera umieszczona na osi fasady i głównego wejścia, poprzedzona długą aleją, trójprzelotowa brama, zwieńczona po bokach rzeźbami lwów, trzymających kartusze herbowe. Zespół pałcowy składa się z pałacu, kaplicy, mazoleum, 3-skrzydłowych zabudowań gospodarczych oraz resztek parku.

 

Według niepotwierdzonych informacji, w Bobrowie około 1450 roku miał istnieć zamek – strażnica „Boberstein”. Miał on strzec przeprawy przez Bóbr. Został spalony przez husytów około 1428 roku. Jego lokalizacja nie jest znana, nie przeprowadzono badań archeologicznych, które mogły potwierdzić informacje o istnieniu zamku. Była tu zlokalizowana wieża rycerska, po której do dziś można odszukać pozostałości z okalających ją mórów.
Obecny pałac wzniesiono zaś na ruinach renesansowego dworu.

Pod koniec XV wielu właścicielem posiadłości był Anton Schoffa po jego śmierci odziedziczył go jego syn Wolfganag. Od roku 1598 lub 1607 majątkiem zarządzał Nickel von Zedlitz,  który prawdopodobnie wybudował w miejscu dzisiejszego pałacu renesansowy dwór. Mury tej dawnej rezydencji nadal są widoczne w budowli istniejącego do dziś pałacu. Budowla ta była kamienna, o kształcie prostokąta gdzie krótszy bok był zwrócony w stronę rzeki Bóbr.Po wojnie trzydziestoletniej, kiedy dwór został zniszczony, około połowy XVII wieku, nastąpiła przebudowa zamku. Carl Christoph von Zedlitz odsprzedał zamek w 1662 roku Anie von Nostitz. Kolejnymi właścicielami byli Jezuici, którzy nabyli posiadłość prawdopodobnie za długi. Według zapisków od 1737 do 1776 roku właścicielami była rodzina Schaffgotsch. W 1776 roku w wyniku licytacji Bobrów został sprzedany za 10 tysięcy talarów jeleniogórskiemu kupcowi Danielowi von Bachus. Był on już wówczas posiadaczem posiadłości Wojanów i Dąbrowice. W 1825 roku właścicielem dóbr stał się Karol Sigimund von Rothkirch. Następnym posiadaczem w 1836 roku za 24 460 talarów stał się Ernestyna von Kockwitz (wg innych danych było to panieńskie nazwisko Pani von Rothkirch).

Pałac Bobrów - Boberstein

Pałac Bobrów - Boberstein

Około roku 1894 według planów berlińskiego architekta Paula Roetgera nastąpiła generalna przebudowa pałacu, wówczas właścicielem był Hans Rudolf von Decker.
Pałac pozostał w rękach rodziny Deckerów do 1921 roku. Ponownie posiadłość przejęli Rothkirszowie w 1934 roku, a oni sprzedali ja Sierstorpff von Franken. Następnie odsprzedał ją rządowi III Rzeszy, gdzie założono w nim ośrodek szkoleniowy SA.

Po 1945 roku pałac zajmowany był przez Armię Radziecką. Kolejno istniała w nim ośrodek dla uchodźców politycznych z Grecji, dom poprawaczy, ośrodek kolonijny, PGR, SKR, Inspektorat OC z Jeleniej Góry, który wykorzystywał zabudowania gospodarcze. Od końca lat 60 pałac i jego zabudowania były nieużytkowane i nieremontowane zaczął popadać w ruinę. W dużej mierze rozbiórka dachu w latach 1972-1973 spowodowała gwałtowne zniszczenie pałacu. Dopiero w 1994 roku cały zespół nabyło Stowarzyszenie Polsko-Niemieckie Promocji, Odbudowy i Utrzymania Historycznych Wartości Zabytków, Kultury i Tradycji Śląska, założone przez Gunthera Artmanna, które założyło w zabudowaniach gospodarczych hotelik dla grup młodzieżowych z obu krajów.

Pałac Bobrów - Boberstein

Pałac Bobrów - Boberstein

Pałac Bobrów - Boberstein
zdjecia z 2002 roku

Na podstawie

1. Kapałczyński W., Napierała P. „Zamki, pałace i dwory Kotliny Jeleniogórskiej”. Fundacja Doliny Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej. Wrocław 2005.
2. "Słownik geografii turystycznej Sudetów. Rudawy Janowickie.". Red. M. Staffa. Wyd. I-BIS. Wrocław 1998
3. Smoliński M. "Pałac w Bobrowie".

 

 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 6