Zamieszczam na blogu notki obrazujące moją fascynację Sudetami. Nie ma zamiaru układać ich w logiczny ciąg, ani w żaden sposób łączyć ze sobą. Notki są jak moje myśli - przypominają pijaną małpę skaczącą po drzewie.
Blog > Komentarze do wpisu
Okopy Pandurów

Żółty szlak, który wychodzi z miasta Leśna, prowadzi wąską skalistą, stromą doliną. Idąc nią prawym brzegiem Kwisy, napotkasz na skraju lasu unikatowe resztki dobrze zachowanych okopów z czasów wojny siedmioletniej. trochę zarośnięty rów ma ok. 250 m długości, 50-100 cm głębokości i 2,7 -3,4 m szerokości. Wykopali je tzw. Pandurzy - oddział piechoty bałkańskiej (Serbowie i Chorwaci) na usługach Habsburgów. W listopadzie 1758 roku w tym miejscu starły się oddziały austriackie gen. Laudona z otaczającą je armią pruską ks. Karola.

Podobno w pobliżu szczytu wzniesienia zlokalizowany jest Grób Pandurów na którym stał nagrobek z napisem upamiętniającym śmierć "irdyjskich wojowników" (tak nazywano Pandurów).

.

.

Pandur : Poza piechotą liniową, walczącą głównie w zwartych formacjach, istniał także inny typ piechoty, nie przeznaczonej do walki w większych bitwach. Jej zadaniem było prowadzenie działań partyzanckich, walka w formacjach rozciągniętych i likwidacja nieprzyjacielskich oficerów. Pandurzy ustanowili standard dla lekkiej piechoty formowanej później w innych krajach. Pandur jest żołnierzem piechoty uzbrojonym w muszkiet, rażącym nieprzyjaciela z dystansu. Nie potrafi ostrzeliwać wroga znajdującego się zbyt blisko. Jest to jedna z najlepszych jednostek strzeleckich.

czwartek, 20 kwietnia 2006, zet_11

Polecane wpisy

  • Karpacz-Bachus-Sąd pod Lipą

    Na miejscu dzisiejszego "Bachusa" przy ulicy Konstytucji 3 Maja od roku 1602 istniała karczma sądowa, będąca przez cały XVIII wiek własnością rodziny Exnerów. T

  • coś więcej niż restauracja

    Zdobyłem ciekawą, jak mi się wydaje, pocztówkę reklamową z Jeleniej Góry. Pokazana jest na niej, wówczas słynna, restauracja Drei Eichen. Obecnie ulica Wolności

  • mulawskie wodospady

    Bardzo łatwa, przyjemna trasa. Miejsce które waro odwiedzić.

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu: